Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utveckling av programvaror och marknadsföringsaktiviteteter i anslutning härtill samt därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 45 690 | 51 379 | 51 891 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 020 | 2 421 | 2 469 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 055 | 2 466 | 2 470 |
| Årets resultat (tkr) | 1 601 | 1 914 | 1 888 |
| Summa tillgångar (tkr) | 28 750 | 27 931 | 24 346 |
| Antal anställda | 26 | 28 | 30 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 45 690 | 51 379 | 51 891 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 020 | 2 421 | 2 469 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 055 | 2 466 | 2 470 |
| Årets resultat (tkr) | 1 601 | 1 914 | 1 888 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 350 | 2 823 | 2 743 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 27 400 | 25 107 | 21 603 |
| Tillgångar (tkr) | 28 750 | 27 931 | 24 346 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 13 982 | 12 381 | 10 468 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 14 768 | 15 550 | 13 879 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 28 750 | 27 931 | 24 346 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 26 | 28 | 30 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 757 | 1 835 | 1 730 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.4% | 4.7% | 4.8% |
| Soliditet | 48.6% | 44.3% | 43.0% |
| Kassalikviditet | 185.5% | 161.5% | 155.7% |
Derivco Sweden AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Marown Holdings Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva utveckling av programvaror och marknadsföringsaktiviteteter i anslutning härtill samt därmed förenlig verksamhet.